História

obr: História

Ak sa vrátim úplne na začiatok fúzie Handlovej a Prievidze, priznám sa, nemal som z toho dobrý pocit. Nevedel som si ani len predstaviť ako môžu fungovať v jednom klube dvaja rivali. Vždy bola, a vždy bude športová rivalita medzi spomínanými mestami. A takto je to myslím si správne. Ak spomeniem napríklad basketbal, kde bývajú preplnené športové haly a elektrizujúca atmosféra je to niečo úžasné. Každý jeden z nás ma v srdiečku to svoje mestečko, ktorému bude vždy fandiť a klub FC BANÍK HN PRIEVIDZA & HANDLOVÁ nás síce spojil s dobrým zámerom, no fanúšik sa s tým nikdy nestotožnil.

Ja sám som bol veľmi skeptický a po 20 rokoch som zavesil kopačky na klinec J . Jesennú časť sezóny 2011/2012 som len sledoval vývoj a výsledky v klube, ktoré ma však presvedčili o tom, aby som sa k futbalu vrátil a začal sa mu venovať.  Klub fungoval tak ako mal a ja som si mal možnosť zahrať v jednom tíme s hráčmi ako Peter Černák, Ivan Belák a inými, ktorí vo futbalovom živote veľa dokázali. Toto obdobie bolo pre moju futbalovú kariéru jedno z najkrajších. V FC BHN PD&HA som spoznal mnoho úžasných ľudí, či už hráčov, funkcionárom, fanúšikov a iných za čo im všetkým ďakujem, a rád na nich spomínam.

Ale vrátim sa k spojeniu klubov. Fúzia dvoch futbalových klubov Handlovej a Prievidze do jedného silného klubu nebola vôbec myslená špatne a pokiaľ by projekt, ktorý mal pripravený pán Šuník vyšiel, mohlo to byť dnes úplne inak. Ale všetci dobre vieme, že všetko je o financiách, ktoré nie len v športe, ale aj v iných odvetviach chýbajú. Vytratila sa priorita podporovať mládež a tak to aj všetko vyzerá. Ale to som už odbočil od témy.

Myšlienka vrátiť Handlovú na futbalovú mapu vznikla v júni 2016. S touto myšlienkou sme sa pohrávali zhruba 2 roky, no nikdy nie tak vážne. Impulz vyšiel z kabíny B mužstva mužov FC BHN. Dlhšie som nad tým premýšľal a uvedomoval si, že taktiež túžim vrátiť moje rodné mesto na futbalovú mapu, no v dnešnej tak ťažkej a zložitej dobe to vôbec nebude ľahké. Prebehlo pár stretnutí s nadšencami, ktorí mali a majú chuť sa podieľať na raste klubu ako  Igor Belák, Ivan Černák, Miroslav Bilčík, Jožko Strelka, Jožko Ondrejka, Janko Kečkeš, trénermi, hráčmi a inými s ktorými sme sa zhodli, že to vyskúšame. Chlapcom veľmi pekne ďakujem za pomoc, a za to, že sú súčasťou klubu. Následne som sa stretol s prezidentom klubu pánom Šuníkom a odprezentoval mu náš zámer. Taktiež prebehli rokovania pána Šuníka s primátorom mesta Handlová a neskôr sme sa stretli s primátorom aj my. Pán primátor bol našej myšlienke naklonený a tak sme dohodli prvé kroky. Spoločne sme sa zhodli, že sezóna 2015/2016 bude pre nás skúšobná. Pre mňa veľmi náročná. V Handlovej sme nemali dorastenecké mužstvo, tak sme ho spoločne s pánom Belákom založili. Bohužiaľ sme k nemu nenašli trénera tak som ho musel ešte aj trénovať. Okrem toho som nastupoval na seniorské zápasy a ešte som sa staral aj o chod klubu v Handlovej. Víkendy pre mňa pól roka neexistovali. Som rád, že to mám už za sebou. Tu sa musím poďakovať mojej manželke, ktorá bola a vždy je veľmi tolerantná a taktiež všetkým ľuďom, ktorí počas roka pracovali na tom, aby sme sa mohli osamostatniť.

V marci 2017 vznikol oficiálne nový Mestský futbalový klub Baník Handlová ( MFK BANÍK HANDLOVÁ ). Týmto dňom sa Handlová vracia na futbalovú mapu a svoju identitu a názov klubu zmenila aj Prievidza na FC BANÍK PRIEVIDZA. Verím, že všetci fanúšikovia, či už Handlovej alebo Prievidze sú opäť spokojní a naďalej budú fandiť mužstvu, ku ktorému ich srdce ťahá. Prajem si, aby sme sa raz stretli v jednej súťaži, kľudne to môže byť aj 2. liga J ,a na štadióny si našlo cestu minimálne toľko divákov ako na basketbal.

MFK BANÍK HANDLOVÁ bude v sezóne 2017/2018 nastupovať s družstvami v tých istých súťažiach ako v minulom ročníku. Klub má 6 mužstiev: mladšia prípravka, staršia prípravka, žiaci, dorast, muži a starí páni – nehrajú žiadnu súťaž ale patria do rodiny klubu. Verím, že v spolupráci s mestom sa nám podarí futbal v meste nie len udržať, ale ho aj postupne posúvať.

Na záver by som sa chcel určite poďakovať pánovi Šuníkovi za dlhoročnú prácu v klube a vzornú reprezentáciu mesta Handlová. Ďakujem mu za to, čo všetko v Handlovej vytvoril a obdivujem ho za to ako dlho dokázal klub udržať. Ďakujem aj primátorovi mesta Handlová za to, že sme našli spoločnú cestu a to venovať sa deťom v Handlovej, ktoré majú záujem o najpopulárnejší šport na svete FUTBAL.

 

Martin Uríček

Prezident klubu MFK BANÍK HANDLOVÁ

 

Takto to začalo

 

Rok 2012 je pre handlovský futbal významným a vzácnym jubileom, lebo oslávil storočnicu. V roku 1912, hneď v začiatkoch výstavby baní v Handlovej (v tom čase Nitrabánya) prišli do vtedajšej osady pracovať i noví ľudia. Medzi nimi Dezidér Peller a ďalší. Práve pán Peller s kamarátom Rozsom už o futbale počuli. Ich želaním bolo navštíviť futbalové zápasy vo Viedni a v Budapešti.

Dezidér Peller – narodený 25.apríla 1887 v Maďarsku. Do Handlovej prišiel za prácou pri otvorení bane. Pracoval v Bani Handlová ako technik na triediči. Ako aktívny hráč stál pri zrode futbalu v Handlovej a bol hlavným iniciátorom založenia klubu Olympia. Právom mu patrí prívlastok zakladateľ handlovského futbalu v roku 1912. Tomuto športu sa venoval plných 40 rokov, kde pôsobil ako hráč, člen klubu a aj jeho predseda. Nedožil sa osláv jubilejnej päťdesiatky futbalu v Handlovej. Zomrel práve pri oslave jubilea v roku 1962. Patrí mu vďaka za záchranu fotografie z prvého zápasu v roku 1912 medzi Handlovou a Prievidzou. Zanechal  tiež rukopis o vzniku futbalu.

Po návšteve týchto miest sa vrátili s odhodlaním založiť v Handlovej futbalové mužstvo. Banskému riaditeľstvu predložili požiadavku o zakúpenie výstroja, ktorý sa skladal z pracovných bagančí a košieľ. Vtedajší riaditeľ Richard Hoffman poskytol požadovaný výstroj zdarma. Terén na hraciu plochu vyhliadli v 7. rade baníckej kolónie od južnej strany. Zo zbierky priaznivcov sa zakúpila futbalová lopta. Podľa rukopisu zakladateľa handlovského futbalu D. Pellera, ktorý je dostupný, sa prvý historický zápas uskutočnil v júni 1912 medzi Handlovou a Prievidzou. Z uvedeného zápasu je fotografia a zachoval a i menoslov  hráčov Handlovej: prvú jedenástku tvorili: Németh, Uškert, Rozsa, Natonek, Peller, Mikházi, Baog, Kováč, Ogarek, Schick, Bárta. Preto je Handlová považovaná za kolísku futbalu na hornej Nitre. Nadšenie z futbalu však rýchlo opadlo. Obdobie prerušila I. svetová vojna. Po vytvorení Československa v roku 1918 sa aj futbalu začalo lepšie dariť. Postupne získaval popularitu. Aktívnymi pracovníkmi futbalu sa stali Oskar Dubravický, Koloman Svaček, Štefan Šuster a mecenáš klubu Karol Kupček. K futbalu priaznivo naklonená správa závodu s riaditeľom Ing. Hoffmanom a Ing. Berešim dala súhlas na vybudovanie ihriska pri centrále baní.

V lete roku 1919 po založení Sokola a v roku 1921 zriadení FRTJ (Federovaná robotnícka telovýchovná jednota)boli v týchto organizáciách založené i futbalové mužstvá. Zanedlho, ale vstúpili do klubu Olympia, ktorý bol hlavným propagátorom futbalu v meste. Existovalo aj mužstvo KulturverbandDeutcher, ktoré si utvorilo nemecké obyvateľstvo. Stihol ich rovnaký osud – zlúčili sa s Olympiou. O mužstva prišli dobrí hráči a handlovskí tím získal na kvalite.

 

Rok 1928 schválenie stanov klubu

                Medzníkom vo futbalovom dianí v Handlovej bol rok 1928. Znamenal začiatok novej, už organizovanej éry futbalu na hornej Nitre. Boli schválené i stanovy klubu ŠK Handlová.

Prvý výbor začal pracovať v čele s predsedom J. Havlíčkom, podpredsedom Ing. Ursínim a jednateľomA. Grosom. Vedúcim mužstva a pokladníkom bol Ľ. Piovarči. Klub disponoval  s 200-člennou základňou. Členské príspevky vyberali obetaví členovia Š. Béluš a J. Baláž. Ďalšími činovníkmi boli G. a J. Privitzerovci, Bombic, Baly, Wohland, Aníček a Hudec.

                Ako nového člena ČSSF zaradili do Juhoslovenskej župy so sídlom vo Zvolene. V jesennom kole skončilo mužstvo na 1. mieste. O skóre zanechalo za sebou aj banskobystrickú Sláviu pri rovnosti bodov. V uvedenom roku Handlová prehrala iba jeden zápas, dva hrala nerozhodne a ostatné vuhrala. Bol to prenikavý úspech futbalového nováčika v I. triede. Konečná tabuľka priniesla nasledovné poradie klubov: 1. ŠK Slávia Ban. Bystrica, 2 ZTK Zvolen, 3 Slávia Lučenec, 4. ŠK Handlová , ŠK Brezno, 6. ŠAC Ban. Štiavnica, 7. ŠK Union Zvolen.

                Juhoslovenská župa bola neskôr zrušená a mužstvo bolo preradené do Stredoslovenskej župy, kde hralo v roku 1930 prvú „B“ triedu. Ako víťaz Pohronskej skupiny zohrali Handlovčania kvalifikačný zápas s víťazom Považskej skupiny ŠK Sučany. Stretnutie skončilo prehrou Handlovej. Z pozoruhodných výsledkov tohto obdobia sa zachovali: prehra s SK Židehice Brno 1:2, remíza s ŠK Topoľčany 1:1,  víťazstvá nad ŠK Trnava 3:1, ZTK Zvolen 4:1, Union Zvolen, 8:0, Slávia Lučenec 9:1, Kremnica 5:2. V roku 1931 odohralo mužstvo ŠK Handlová 39 zápasov, z nich 32 víťazných 1 remíza a 6 prehier so skóre 93:21. Najlepším strelcom sa stal Jozef Türk s 23 gólmi. Tretiu futbalovú generáciu tvorili hráči : bratia Beveláguovci, Türkovci, Reinbergerovci, Baláž, Spál, Černák, bratia Matuškovci, Sluka, Jokl, Ujj, Anič, Molnár, Kádaši. V roku 1934/35 Handlová vyhrala skupinu Dolnohronskej oblasti. Odohrala 14 zápasov z toho 11 víťazných, 3 prehry, skóre 53:19 a 22 bodov. Na ďalších miestach sa umiestnili: ŠK Štub. Teplice, ŠK Žarnovica, ŠAC Ban. Štiavnica, ŠK Kremnica, Sandrík Dol. Hámre, ŠK Nová Baňa a Gaud. Horná Štubňa.